wolontariat
Wolontariusz - osoba pracująca bez wynagrodzenia w swoim wolnym czasie
Wywiad 2 PDF Drukuj Email

Rozmowa z Kasią Bącalską i Anią Daniluk - absolwentkami naszej szkoły oraz Wolontariuszkami

1. Gdzie działacie jako wolontariuszki?
- Jako wolontariuszki przez jakiś czas działałyśmy w świetlicy środowiskowej na Załężu. Obecnie jednak działamy na naszym osiedlu w ośrodku opiekuńczym dla ludzi starszych („Karolinka")
2. Co was skłoniło do bycia wolontariuszkami?
- Myślimy, że motywacją każdego kto decyduje się na wolontariat jest pragnienie dzielenia się sobą. Dawania siebie potrzebującym. Tak tez było z nami. Właśnie ta chęć oddanie siebie, swojego czasu innym skłoniła nas do bycia wolontariuszkami. Jednak po krótkim czasie okazało się, że to my więcej otrzymujemy od ludzi z którymi pracujemy, wiele daje ich szczery uśmiech kierowany w naszą stronę za okazaną pomoc. Dlatego naprawdę warto się poświęcić. Bycie potrzebnym dodaje nam sił na kolejny czas.
3. Jak godzicie wolontariat z nauką?
- W naszym przypadku nie było żadnych problemów z nauką z odpowiednim dzieleniem swojego czasu. Same ustalamy i planujemy godziny które chcemy poświecić. Wystarczy by było to kilka godzin w tygodniu. Ważne jest jednak to by przychodzić o określonych wcześniej dniach.
4. Co trzeba zrobić by zostać wolontariuszem?
- By zostać wolontariuszem trzeba przede wszystkim czuć taką potrzebę.
Wolontariuszem może zostać każdy kto chce bezinteresownie, bezpłatnie i dobrowolnie poświęcić trochę wolnego czasu. Nieść pomoc wszędzie tam gdzie jest ona potrzebna!
5. Wolontariusz powinien...
Spełniać wymagania odpowiednie do rodzaju i zakresu świadczonej pomocy.
Powinien być przede wszystkim kreatywny by samodzielnie organizować różne zajęcia z osobami starszymi jak i z dziećmi. Wolontariusz to powinna być osoba wrażliwa, otwarta, umiejąca współpracować, bezinteresowna i tolerancyjna.

 
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Katowicach
ul. Witosa 23, 40-832 Katowice, tel: (32) 254-03-71, e-mail: sekretariat@zso7.katowice.pl