wolontariat
Wolontariusz - osoba pracująca bez wynagrodzenia w swoim wolnym czasie
Wywiad 1 PDF Drukuj Email
Rozmowa z Olą Budujkiewicz i Martyną Majcher - wolontariuszkami w Klubie „Niebieski Migdały" / świetlicy środowiskowej działającej przy naszej szkole / bibliotece miejskiej.

1.Jak to się stało że zostałyście wolontariuszkami?
Ola i Martyna - Właściwie nie było tego konkretnego momentu. Następowało to raczej stopniowo. Zaczęłyśmy uczęszczać do klubu jako uczestniczki, lecz z biegiem czasu przerodziło się to w pomaganie innym. Wplótł się w to też wolontariat WOŚP i praca w bibliotece miejskiej.
2.Co trzeba zrobić aby zostać wolontariuszem?
O.i.M - Trzeba mieć chęć bezinteresownego pomagania innym.
3. Gdzie jesteście wolontariuszkami i co tam robicie?
O.i.M - Przede wszystkim w klubie „Niebieskie Migdały" i w bibliotece miejskiej. Pomagamy tam zajmować się dziećmi i uczymy je ciekawych zabaw.
W bibliotece natomiast przyklejamy na książki odznaczenia indeksowe i zmieniamy stare okładki. Układamy też książki w kolejności alfabetycznej. Zdarza się też, że rejestrujemy wypożyczenia.
4.Jakie cechy powinien posiadać wolontariusz?
O.i.M - Wolontariusz musi chcieć pomagać bo „dla chcącego nic trudnego". Powinien wyróżniać się bezinteresownością i cierpliwością oraz myśleć zawsze optymistycznie. Nie może zapomnieć o uśmiechu na twarzy. Jedną z głównych cech musi być tez wyrozumiałość, tolerancja, otwarte serce.
5. Jakie korzyści przynosi Wam wolontariat?
O.i.M - Dzięki niemu możemy codziennie patrzeć na dziecięce uśmiechy. Uczymy się też większej odpowiedzialności. Dookoła widzimy ludzką wdzięczność. To naprawdę wspaniałe. Uczy nas innego stylu życia.

 
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Katowicach
ul. Witosa 23, 40-832 Katowice, tel: (32) 254-03-71, e-mail: sekretariat@zso7.katowice.pl