@ BEZPIECZENY INTERNET @

sieciakicos tam

Szkoła Bezpiecznego Internetu PDF Drukuj Email

Zasady bezpieczeństwa dla mądrych użytkowników Internetu

1.Włączaj komputer tylko wtedy, gdy ktoś dorosły jest w domu.

2. Nie ufaj osobie poznanej przez Internet.

Nigdy nie wiesz kto jest po drugiej stronie!

3. Nie spotykaj się z osobami poznanymi przez Internet!

4. Gdy coś Cię przestraszy lub zaniepokoi, wyłącz monitor i powiedz o tym dorosłemu.

5. Nie zdradzaj nikomu swojego imienia ani adresu!

Nie mów też, ile masz lat i do jakiej szkoły chodzisz. Nie podawaj numeru telefonu.

6. Wymyśl sobie jakiś fajny nick, czyli internetowy pseudonim.

Nie podawaj w nim daty urodzenia ani wieku, np. karolina1993 czy jacek14 – lepiej, żeby nikt obcy nie wiedział ile masz lat. Wykorzystaj imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki. Użyj swojej fantazji. Na pewno wymyślisz coś ciekawego!

7.Używaj komunikatorów tylko do kontaktów ze znajomymi, o których wiedzą Twoi rodzice.

Z komunikatorów i czatów korzystają też osoby o złych zamiarach i trzeba być bardzo ostrożnym. Ustaw komunikator tak, żeby nikt spoza listy kontaktów nie mógł Cię zaczepiać.

8. Pomyśl kilka razy, zanim wyślesz wiadomość, e-mail czy smsa.

Kiedy klikniesz „wyślij”, nie można już tego cofnąć.

9. Nie dokuczaj innym.

Pamiętaj, że w Internecie obowiązuje zasada nieużywania brzydkich słów. Traktuj innych tak, jak byś chciał, żeby Ciebie traktowano.

10. Długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów, np. w szkole.

Nie zapominaj o sporcie i innych rozrywkach, nie związanych z komputerami i Internetem.

Źródło: http://www.helpline.org.pl/