Szkolne Dni Europejskie PDF Drukuj Email

buzek1 W dniach 19 - 25 lutego 2009 r. obchodziliśmy Szkolne Dni Europejskie. Każdego dnia  odbywała się z tej okazji ciekawa impreza:

- konkurs na mini wykład w języku obcym o tematyce związanej z ochroną środowiska,

- prezentacje krajów partnerskich (zwyczajów, muzyki, kuchni),

- debata `Euro w Polsce`,

- prezentacje dotyczące odnawialnych źródeł energii ,

- rozstrzygnięcie dotychczasowych konkursów związanych z projektem.

Natomiast 25 lutego odbyła się sesja promująca realizowany przez naszą szkołę projekt Comenius `Czysta energia…`. Honorowy patronat nad tą imprezą objął Prezydent Miasta pan Piotr Uszok (zobacz dokument...), a gościem honorowym był poseł do Parlamentu Europejskiego pan premier profesor Jerzy Buzek.

Obecna była również pani Krystyna Siejna - Pierwszy Wiceprezydent Miasta Katowice, radni Miasta Katowice, poseł do Parlamentu RP pan Jerzy Ziętek,  oraz wielu innych znamienitych gości.

Pan profesor Jerzy Buzek zwrócił się do młodzieży naszej szkoły:

„(…) Co się słyszy dzisiaj najczęściej w Unii Europejskiej? Takie słowa jak: energia, zaopatrzenie w prąd, bezpieczeństwo energetyczne, solidarność w dostawach prądu elektrycznego, więcej gazu (…), klimat, ochrona klimatu, zanieczyszczenia powietrza, ocieplenie. Takie to są hasła. (…) Jakbyśmy wszyscy produkowali czystą energię ze źródeł odnawialnych, nie mielibyśmy tych problemów. Chciałem Wam powiedzieć, że nadal możemy produkować energię z węgla. (…) Ale musimy ją pozyskiwać inaczej niż dotąd, w sposób czysty, nie zagrażający środowisku. To jest bardzo ważne, a jeszcze ważniejsze  jest, byśmy produkowali energię ze źródeł odnawialnych, z siły wiatru, z siły wody (…), w biogazowniach (…), ze słońca (…).

Chciałem Wam pogratulować, bo zajmujecie się dzisiaj w ramach Comeniusa najważniejszą sprawą jaka jest dziś dla Unii. Właśnie zaopatrzenie w energię, w czystą energię. Wielkie gratulacje. Trochę Wam nawet tego tematu zazdroszczę, bo trudno było lepiej wybrać. Mam nadzieję, że Wam również się podoba i będziecie się tym tematem zajmować w przyszłości, bo warto iść w tym kierunku. To jest dzisiaj  najważniejszy problem europejski i polski.”

Pierwszy Wiceprezydent Miasta Katowice pani Krystyna Siejna powiedziała młodzieży:

„Chciałam Wam przekazać takie przesłanie: Oszczędzajmy planetę Ziemię i podarujmy ją kolejnym pokoleniom. To, że my dzisiaj nauczymy się wytwarzać czystą energię, wyrabiać zwłaszcza u młodych ludzi przyzwyczajenia oszczędzania energii, do niezużywania jej w sposób nadmierny spowoduje , że my naszym następcom, a nasi następcy swoim dzieciom i swoim wnukom przekażą planetę Ziemię taką, jaka jest dzisiaj, a może i lepszą. Tego Państwu serdecznie życzę.”

Sesja, która odbyła się 25 lutego była punktem kulminacyjnym Szkolnych Dni Europejskich.  Spotkanie to, do którego przygotowywaliśmy się przez ostatnie dwa miesiące było dla nas niewątpliwie ogromnym przeżyciem i na długo pozostanie w naszej pamięci.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej imprezy, umieszczonych w Galerii.

 
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Katowicach
ul. Witosa 23, 40-832 Katowice, tel: (32) 254-03-71, e-mail: sekretariat@zso7.katowice.pl