Bezpieczna zima 2016/17 PDF Drukuj Email

BEZPIECZNA ZIMA

balwanek gif
gazetki033 clip image002

1. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk – miejsc do tego przeznaczonych.

w1 kids2

2. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych!

3. Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!

ferie

4. Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!

5. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!

zegar

6. Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką dorosłych, opiekunów.

7. Korzystaj ze zorganizowanych form wypoczynku – tam jest bezpiecznie!

8. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów,
nie oddalaj się z nieznajomym.

9. Kulig może być zorganizowany tylko poza obszarem dróg publicznych.

10. Zaczepianie sanek do pojazdów mechanicznych (samochód, motocykl)
jest niebezpieczne!

11. Ubieramy się stosownie do temperatury panującej na dworze.

1098 zimowe dzieciaki wew

12. W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się.

13. Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej.

odblask

14. Dbaj o zdrowie i higienę. Pamiętaj o zasadach zdrowego stylu życia.
Odżywiaj się prawidłowo.

witaminy i mineraly-300x264

Zachowuj podstawowe zasady higieny.

higiene-pessoal

To Ci pomoże uchronić się przed zachorowaniem oraz utrzymać dobrą kondycję.

ZAPAMIĘTAJ TELEFONY ALARMOWE:
POLICJA – 997
STRAŻ POŻARNA – 998
POGOTOWIE RATUNKOWE – 999
Z TELEFONU KOMÓRKOWEGO – 112

naob10

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód?

1. W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój i spróbuj głośno wzywać pomoc. Najlepiej połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce i starając wpełznąć na lód.

2. Oszczędzaj siły na wydostanie się z wody, ponieważ wydostanie bez niczyjej pomocy się o własnych siłach jest niezwykle trudne - ręce ślizgają się po mokrym lodzie można znaleźć chwytu.

3. Jeśli to możliwe zdejmij buty, zrzucisz kilka zbędnych kilogramów, łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.

4. W kierunku brzegu poruszaj się w pozycji leżącej.

5. Kiedy zauważysz osobę tonącą, w pierwszej kolejności postaraj się zaalarmować służby ratunkowe korzystając z numeru telefonu 112. Pamiętaj! Najważniejsze jest bezpieczeństwo ratownika. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia w zimnej wodzie może przebywać ok. 3 minut. Później z uwagi na wyziębienie organizmu może stać się osobą poszkodowaną.

NIEBEZPIECZEŃSTWA ZWIĄZANE Z KORZYSTANIEM Z TZW. "DZIKICH LODOWISK"

Na łyżwy najlepiej wybrać się na najbliższe lodowisko, o które zadba szkoła lub inny uprawniony do prowadzenia tego typu działalności podmiot. Mamy wówczas gwarancję, że podczas jazdy jesteśmy w zupełności bezpieczni.

Pamiętajcie, że dzikie lodowiska stanowią zagrożenie dla nas oraz wszystkich osób, które w tym samym momencie znajdują się na lodzie!

Jak wynika ze statystyk każdego roku w Polsce dochodzi do tragedii podczas wchodzenia na zamarzniętą taflę lodową akwenów wodnych.

„Dzikie lodowiska” - oznaczają zawsze niebezpieczną zabawę i ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia.

Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpiecznej zabawy na lodzie:

1. Jeśli to możliwe, zorganizujmy dzieciom zabawy na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach. Będziemy wtedy pewni, że nasze pociechy mają zapewnioną fachową opiekę osób dorosłych.

2. Należy przestrzec dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając jego wytrzymałość.

3. Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby – mogą one przebywać w pewnej odległości od siebie, ale zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to także wędkarzy).

4. Bawiąc się na lodzie nie należy trzymać rąk w kieszeniach – w razie wpadnięcia do wody łatwiej można się wydostać na powierzchnię.

5. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach, ponieważ zwykle w tych miejscach lód jest cieńszy. Należy też unikać miejsc zacienionych, gdzie przez pokrywę lodową widać płynącą wodę W tych miejscach pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na lód.

6. Jeśli z jakiś przyczyn znalazłeś/aś się na „dzikim lodowisku” i usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć również uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie.

7. Jeśli na lodzie zauważysz wystającą gałąź, krzaki UWAŻAJ! Może ktoś w ten sposób próbuje Ciebie ostrzec o niebezpieczeństwie (np. zrobionym przeręblu). Również, jeśli Ty zauważysz nieoznakowany przerębel lub inne potencjalne niebezpieczeństwo w miarę możliwości postaraj się je oznakować np. kładąc w tym miejscu gałąź.