Remonty i inwestycje

Profilaktyka wszawicy PDF Drukuj Email

DRODZY RODZICE!

Problem wszawicy nigdy nie przestał być aktualny. Z różnym natężeniem pojawia się on w placówkach edukacyjnych. Zarażenie wszami głowowymi może przytrafić się dziecku tak samo, jak zdarza mu się zapomnieć odrobić pracę domową czy wziąć zeszyt. Rozprzestrzenianiu się zakażenia sprzyjają duże skupiska ludzkie, a możliwości jej przenoszenia są bardzo różnorodne. Aby jednak zminimalizować ten problem zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi faktami na temat wszawicy.

Warto wiedzieć
• Wesz głowowa nie potrafi przeżyć bez swojego żywiciela — człowieka, dlatego też odkażanie domu lub mieszkania nie jest konieczne.
• Wesz głowowa nie bytuje na zwierzętach domowych (pies, kot), dlatego nie musisz przeglądać sierści zwierząt w obawie, że mogą być przyczyną zakażenia.
• Wszawica przenosi się bardzo szybko, dlatego sprawdzaj głowy wszystkich domowników.
• Problem dotyczy w równym stopniu chłopców i dziewczynek. Wiadomo, jednak, że dzieci z dłuższymi włosami łatwiej mogą zostać zainfekowane.
• Należy sprawdzać głowę dziecka raz na 2 tygodnie oraz po każdym powrocie dziecka
z wakacji lub wycieczek szkolnych.
• Wszy głowowe zwykle nie przenoszą żadnych chorób. Jednak ich kał i ślina mogą powodować reakcje alergiczne.
• Pościel osoby cierpiącej na wszawicę powinna być wyprana w temperaturze 55 stopni i wyprasowana gorącym żelazkiem.
• Na rynku jest dostępnych kilkadziesiąt środków do zwalczania wszy na głowie dziecka, są również preparaty do zwalczania wszy odzieżowych. Zastosowanie preparatów zgodnie z instrukcją obsługi gwarantuje szybkie i bezpowrotne rozwiązanie problemu.
• Po wytępieniu pasożytów powtarzaj kurację szamponami jeszcze przez co najmniej 2 miesiące.

 

Wesz głowowa


Samica wszy głowowej produkuje do 150 jaj, które przykleja do włosów w pobliżu skóry. Po 8 dniach z jaj wychodzą larwy. Te jaja (gnidy), które są znajdowane w odległości kilku centymetrów od skóry, są najczęściej wyklute, gdyż znalazły się w oddali od skóry w wyniku ich wzrostu w okresie inkubacji. Larwy pobierają krew przed każdym linieniem. Trzy stadia larwalne kończą rozwój po około 3 tygodniach. W warunkach doświadczalnych wykazano, że rozwój jaj i larw jest wyraźnie uzależniony od temperatury i wilgotności powietrza; optymalne warunki to temperatura 29-34oC i wilgotność względna powietrza wynosząca 70-90%.

wsza

Do zarażenia się ludzi dochodzi podczas fizycznego kontaktu z osobą zarażoną. Dzieje się to najczęściej wśród uczniów w szkole podstawowej, gdzie spotykają się dzieci z różnych domów, wymieniają między sobą grzebienie, szczotki do włosów, ręczniki, czapki i inne ubrania.

 
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Katowicach
ul. Witosa 23, 40-832 Katowice, tel: (32) 254-03-71, e-mail: sekretariat@zso7.katowice.pl