Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Muzeum Izba Pamięci KWK "Wujek" PDF Drukuj Email

"Przyszli nocą w uśpiony dom. Zabierali nas chyłkiem jak zbóje. Drzwi zamknięte otwierał łom. Idą, idą pancry na Wujek"  

(T. Jastrun)

W związku ze zbliżającą się 33 rocznicą wprowadzenia stanu wojennego i pacyfikacji KWK "Wujek", grupa młodzieży kl I-III naszego gimnazjum w dniu 22.XI.2014 roku zwiedziła Izbę Pamięci, w której zapoznała się z najdawniejszymi dziejami kopalni oraz dramatyczną historią związaną z pacyfikacją zakładu 16.XII.1981 roku przez oddziały wojska, MO i ZOMO. Obejrzała film dokmentalny o tych tragicznych wydarzeniach. Po Muzeum oprowadził uczniów p. Stanisław Płatek - bezpośredni uczestnik wydarzeń z grudnia 1981 roku. Następnie młodzież udała się pod Pomnik 9 z "Wujka", gdzie złożyła kwiaty i zapaliła znicze. Wyjście zorganizowały: mgr Halina Pustuła - Wójciak oraz mgr Teresa Zioła.

   

 

 
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Katowicach
ul. Witosa 23, 40-832 Katowice, tel: (32) 254-03-71, e-mail: sekretariat@zso7.katowice.pl