HOT NEWS
   >>>> news >>>> Zapraszamy na nową stronę internetową pod adresem: www.sp33.katowice.pl  >>>> news  >>>>
flaga hiszpani flaga_niemiec flaga_polski grecja flaga flaga turcji
Zużycie energii w domach uczniów PDF Drukuj Email

COMENIUS

W październiku 2008 roku we wszystkich szkołach partnerskich biorących udział w projekcie (czyli polskiej, niemieckiej, włoskiej, tureckiej i hiszpańskiej), przeprowadzona została jednobrzmiąca ankieta na temat zużycia energii w domach uczniów. 

Ankieta została najpierw omówiona podczas lekcji języka angielskiego, a następnie przetłumaczona na język ojczysty (w naszym przypadku – polski). Zadaniem uczniów było wypełnienie ankiety w domach wspólnie z rodzicami. Odpowiedzi na liczne pytania zawarte w ankiecie posłużyły za bazę danych, która w listopadzie została opracowywana podczas lekcji wychowawczych, a później w czasie lekcji informatyki jej wyniki przedstawiono w formie wykresów. Końcowym efektem naszych działań była analiza ankiety w postaci prezentacji multimedialnej (jest ona dostępna na stronie internetowej naszej szkoły).

Wyniki ankiety przeprowadzonej we wszystkich szkołach partnerskich, zaprezentowane zostały podczas spotkania w niemieckim Wittlich, w dniach 24-28 listopada 2008r., gdzie odbyła się pierwsza robocza wizyta nauczycieli nadzorujących projekt w szkołach (w tym również nauczycieli naszej szkoły). Na jednej z odbytych podczas spotkania konferencji obecna była przedstawicielka Parlamentu Europejskiego pani Christa Klass, która wyraziła ogromne zainteresowanie naszym projektem.

Oczywistym jest, iż zasoby tradycyjnych źródeł energii takich jak węgiel, ropa naftowa, czy gaz ziemny ulegają powolnemu wyczerpaniu. Dlatego tak istotne jest zastosowanie odnawialnych źródeł energii, a z drugiej strony propagowanie energooszczędnego stylu życia. Dla nas pierwszym krokiem na tej drodze może być np. wymiana żarówek na energooszczędne, wyłączanie komputerów oraz innych urządzeń pobierających energię podczas naszej nieobecności w domu, wyjmowanie ładowarek do telefonów komórkowych z kontaktu, docieplenie domów czy segregowanie śmieci.

Propagowanie oszczędzania energii popiera mocno Komisja Europejska, która w styczniu 2008 roku przedstawiła pakiet ustaw klimatyczno – energetycznych. Jego założenia to:

  • do roku 2020 zwiększenie przez kraje Unii o 20% wykorzystywania energii odnawialnej
  • ograniczenie o 20% zużycia energii
  • zmniejszenie o 20% emisji CO2

Ankieta i prezentacje były pierwszym krokiem w realizacji naszego wspólnego projektu. Kolejne ważne zadanie dla wszystkich szkół partnerskich zaplanowane zostało na styczeń 2009 roku i polega na przeprowadzeniu prostych doświadczeń dotyczących odnawialnych źródeł energii.


Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w projekt nauczycielom, rodzicom i uczniom. Mamy nadzieję, że nasze działania powodować będą ciągłe powiększanie się naszej grupy :-)  

Magdalena Burzyk
i Zespół Comeniusa

 
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Katowicach
ul. Witosa 23, 40-832 Katowice, tel: (32) 254-03-71, e-mail: sekretariat@zso7.katowice.pl